Fontos szabályok a könyv nyomdai pdfjének elkészítéséhez
Korábban már írtunk egy részletes cikket arról, mik lehetnek a buktatói, ha valaki a megfelelő nyomdaipari, tördelői szakmai tudás nélkül készíti el saját könyvét és így adja nyomdába. Írtunk a formakészítés (tördelés) néhány alapfogalmáról, vagy pl. a könyvtábla elemiről, amiknek ismerete a könyvborító méretezése szempontjából elengedhetetlen.
Érdemes először azt elolvasni!
Amit mindenképpen tudnia kell, ha könyvet szeretne készíteni
Ebben a mostani cikkben sűrítve összefoglalom azokat a szabályokat, amiket pl. a borító elkészítése vagy a belív nyomdai .pdf megírásakor kell figyelembe venni, annak érdekében, hogy végül pl. a borító méretezése helyes legyen, vagy az oldalszámozás megfeleljen a kilövésnek.
Hogyan adjuk le nyomtatásra a könyvet
Ha Ön készíti el a könyvet, tehát ha mi a belívet és a borítót is készen kapjuk, akkor minden esetben nyomdai pdf-et kérünk.
A nyomdai pdf-et a következő módon kell elkészíteni:
1.
A pdf megírása előtt ellenőrizzük a belívet: Ügyeljünk arra, hogy indokolatlanul színeket ne használjunk, mert a digitális nyomógépek a színes nyomatok számát automatikusan külön számolják, ezt a gépkezelő nem tudja befolyásolni. Az ára viszont tízszerese a fekete nyomatnak. Ha egy 4 oldalas ívben 3 oldal fekete-fehér és egy oldal színes, akor az az ív már színesnek számít. (A nyomdagép ívben nyomtat, ezt az ívet hajtjuk ketté, így lesz 4 oldal egy ív.)
A digitális fényképezőgépek és a szkennerek alapbeállításban általában RGB színben adják a képet, még akkor is, ha fekete fehér képről van szó. Gondosan ellenőrizzük, hogy a fekete-fehérben tervezett képeink, szövegeink, díszítő elemeink valóban feketében, szürkeárnyalatban legyenek elmentve.
A színes képek CMYK színtérben legyenek, FOGRA 39 átváltással lehetőleg.
A pdf írásakor is a kimenet (output) beállítása:
Color Conversion: Convert to Destination
Destination: Coated FOGRA 39
2.
A belívet úgy kell elkészíteni, hogy ha vannak az oldalakon a lap széléig kifutó képek, akkor az oldal tetején és alján és a külső széleken legyen 5 mm ráhagyás (kifutó) a lap méretén túl, ahol a kép folytatódik, ami vágásba kerül majd, a gerincnél (fűzésnél) viszont ne legyen ráhagyva az 5 mm.
3.
A belív pdf-ben csak a belső oldalak legyenek benne, a borító ne! A pdf-et oldalanként – nem oldalpáronként-, kell megírni, de egy pdf dokumentumon belül legyenek az oldalak, és legyenek benne az esetleges üres oldalak is. A borító és az előzék is külön pdf dokumentum legyen! Az előzék mérete a belív méretével egyezik meg, de ez esetben oldalpárban kell megírni a pdf-et. (A borító méretezéséről az 5. pontban)
4.
Oldalszámozás:
először is fontos megkülönböztetni a lap és az oldal kifejezést (sok esetben találkoztam azzal a tévedéssel, hogy a könyv paramétereinek megadásakor 32 oldalasnak írták, miközben 32 lapra gondoltak. Ez alapvető félreértéshez vezet, hiszen így a könyv terjedelme éppen a duplája a megadottnak). 32 oldal az 16 lap, egy (papír)lapnak két oldala van! Egy ív pedig 4 oldal. (Van 16 oldalas is, de azzal nem foglalkozunk.) Ezt legkönnyebben úgy tudjuk elképzelni, ha fogunk pl. egy A/4-es papírt, kettéhajtjuk, így 4 oldalt kapunk. A 4 oldalas ív fogalmát azért fontos tudni, mert ha fűzött könyvet szeretne, akkor az oldalszámnak 4-el oszthatónak kell lennie: 16, 20, 24 stb.
Tehát a belív oldalainak számozása (pagina) 1-essel kezdődik, a könyv első oldala minden esetben a belső (szenny)címoldal (jobb oldal), azonban az 1-es, 2-es, 3-as 4-es oldalszámokat nem tüntetjük fel, tehát ha van szennycímoldal és címoldal is, akkor az 5. oldalszám lesz az első, ami felkerül az oldalra.
A borító oldalait soha ne számoljuk bele a belív számozásába! Sem az előzék oldalait! Ez alapvető szabály. Ellenkező esetben ez biztosan problémát fog okozni, amikor kollégánk az oldalkilövést készíti!
5.
Ha a borítót is Ön készíti el, figyeljen a méretezésre: a fent említett másik cikkünkben olvassa el a Könyv táblája bekezdést! Vagy ha bizonytalan, kérjen műszaki rajzot emailben! Ha a borító részünkről grafikai tervezést nem igényel, és Ön elküldi hozzá az elemeket, vagy megadja a címet, akár mi is összerakjuk.
Természetesen ha ezeken felül kérdése van az adott munkával kapcsolatban, szívesen válaszolunk.