Leírás
Készítése hátterében az a szándék állhatott, hogy a polgári és katonai közigazgatásra bontott, a keleti és a nyugati birodalomrészben „megkettőzött” formában létező közigazgatás csúcs- és beosztott hivatalait, továbbá a határvédelemért felelős, valamint a birodalom belsejében állomásoztatott ún. mozgó csapatok parancsnoki tisztségeit és a parancsnokságuk alá tartozó katonai egységek nevét illetve állomáshelyét, végezetül a hivatalok és a csapatok jelvényeit a császári udvari adminisztráció jól áttekinthető, időről-időre aktualizált formában összefoglalja.
A Notitia Dignitatum azonban nem csak a késő Római Birodalom közigazgatási rendszerét rögzítette jól áttekinthet formában, de ez lett az alapja Bizánc adminisztratív rendjének is, sőt, feltételezhetjük, hogy a kora középkori Európa első államalakulatai az adminisztratív rendszer kiépítése terén is – a Notitia Dignitatumból kiindulva – a Római Birodalom közigazgatási rendjét vették mintául.
A szombathelyi Smidt Múzeum gyűjteménye őrzi a Notitia Dignitatum 1552-ben Bázelban, Hieronymus Frobenius műhelyében készített, vízjeles papírra nyomott, színezett fametszetekkel díszített editio princepsét. A könyvritkaság a Pytheas Kiadó jóvoltából először jelenik meg és áll az ókortudomány rendelkezésére, színes fakszimile kiadásban.