Leírás
A magyar büntető törvénykönyv a bűntettekről és vétségekről és teljes anyaggyűjteménye.
Budapest, 1880. Pesti könyvnyomda.
A Csemegi-kódex megrendelhető kivonatos formában is versbe szedve illetve kérdésekre és feleletekre bontva.
Az első magyar büntetőtörvénykönyv
Az 1878. évi V. törvénycikk, azaz első magyar büntetőtörvénykönyv Csemegi Károly nevéhez fűződik. Munkájának általános része 1950-ig, tehát hetven évig, különös része 1961-ig, tehát nyolcvan évig maradt hatályban. Ennek megfelelően jelentős hatást gyakorolt a magyar jogi gondolkodásra, hiszen számos jogásznemzedék tanulta meg és alkalmazta a gyakorlatban is a kódex szövegét.
A kódex megfogalmazása
A Csemegi-féle szövegezés a Büntetőtörvénykönyv egyik fő erőssége. A jól szerkesztett, tömörségre törekvő munka a szöveg szabatosságának tekintetében számos helyen felülmúlja a példának tekintett korabeli nyugat-európai büntetőkódexeket is.
A kódex megítélése
Csemegi Károly, aki alaposan ismerte a jelentősebb európai államok büntetőjogát, munkáját úgy igyekezett elvégezni, hogy az színvonalát tekintve se maradjon el az akkori európai mércétől. Ennek megfelelően a klasszikus iskolához sorolható munkában már megjelentek a modern büntetőjog alapelvei:
– a Nullum crimen sine lege elve (nincs büntetés törvény nélkül),
– az ártatlanság vélelme,
– a törvény előtti formális egyenlőség.
Csemegit kritizálták amiatt, hogy legsúlyosabb esetekben a halálbüntetés kiszabását is engedélyezte (bár ennek alkalmazására a Monarchia idején viszonylag ritkán került sor), és azért, hogy a fiatalkorú és a visszaeső bűnözést nem megfelelőképpen kezete, illetve figyelmen kívül hagyta. Az utóbbi problémákat módosító indítványok igyekeztek megoldani. Ezzel együtt az kétségtelenül megállapítható, hogy a korábbi szabályozatlan állapothoz képest igen jelentős előrelépést jelentett az új magyar büntetőtörvénykönyv megjelenése.
A reprint kiadás
Reprint kiadásunk alapjául az Igazságügyminisztérium megbízásából készített két kötetes munkát választottuk, amely a törvény szövegén kívül számos értékes kordokumentumot kínál, amelyek segítségével nyomon követhetővé válik a paragrafusok keletkezésének, országgyűlési és bizottsági tárgyalásának története is.
1. Az 1878:V. tc. Szövege. – 2. Az összes javaslatok. – 3. A ministeri indokok. – 4. A ministeri értekezlet jegyzőkönyve. – 5. A képviselőház igazságügyi bizottságának jelentései. – 6. A képviselőház tárgyalásai. – 7. A főrendiház bizottságának jelentései. – 8. A főrendiház tárgyalásai.