Leírás
A kódex a benne látható Mátyás címerek és emblémák alapján hiteles „corvina”, könyvfestészeti szempontból a legreprezentatívabbak, legkvalitásosabbak közé tartozik. Kettős címlap és további hat festett oldal díszíti. A kötet Philostratus Flavius és Philostratus Lemnius görög szerzők munkáinak 1487-ben Bonfini által Mátyás király számára készített latin fordítását tartalmazza. A kódex maga 1487-90 között Firenzében készült. Díszítésére az egyik legismertebb és legproduktívabb firenzei reneszánsz könyvfestőnek, Attavate degli Attavantinak a körében került sor; kifestése az Attavante tanítvány Boccardino il Vecchionak tulajdonítható. A kódex még Mátyás életében visszajutott Firenzéből Budára, de architektonikus díszű bőrkötése már II. Ulászló címerét hordozza. A Philostratus-corvina a királyi könyvtár egyik legszebb díszkódexe, ennek a címlapján sorakoznak a legnagyobb gazdagságban az antikizáló díszítőelemek, érmek, kameók, építészeti elemek, mitológiai jelenetek, triumphus-ábrázolás. A diadalmenetet tartó személy egyes feltételezések szerint Corvin János, ami Mátyás trónutódlási elképzelését jelzi.
Szimbólumok
A kor uralkodói értékrendjük kifejező eszközeként gyakran alkalmaztak emblémákat, azaz olyan közismert tárgyakat, eszközöket, állatokat, melyekhez emberi tulajdonságok, erkölcsi mértékek voltak rendelve. A leghíresebb itáliai uralkodó családok kézirataiban látható díszítések mintájára kialakította egyéni szimbólumvilágát. A holló, a kaptár, a hordó, a kút, a homokóra, a kovakő, az armilláris gömb és a sárkány egyértelmű azonosítói a Corvináknak.
Ezek közül 2 látható az egyik oldalon a képek között:
A HORDÓ
Egyes kutatók szerint a kapzsiságot jelképezi, de utalhat a kiváló magyar borra, melyet Mátyás is kedvelt, ezenkívűl szimbóluma lehet még a forrás, érlelődés és hanyatlás folyamatának.
A HOMOKÓRA
Mátyás emblémájában az idő gyors múlására utal, – mintha megérezte volna korai halálát, s hogy nem lesz képes véghezvinni politikai terveit –, így állandó cselekvésre hív fel.
A Philostratus corvina útja
A Philostratus corvina már a kortársak szemében is különös értéket képviselt, vándorlása során olyan híres tudósok kezén fordult meg, mint Johannes Gremper bécsi humanista és Johannes Cuspinianus, a bécsi Sodalitas Danubiana vezetője. Grempernek II. Ulászló ajándékozta, Cuspinianus Grempertől örökölte. 1540-ben a kötet Johannes Fabri bécsi püspök tulajdonában volt, ő a bécsi egyetem Szent Miklós kollégiumára hagyta, innen a bécsi udvari könyvtárba (a későbbi Österreichische Nationalbibliothek-ba) került. Az OSzK az 1932-es velencei egyezmény keretében jutott hozzá.
A facsimile kiadás
A digitális nyomtatással készülő ívek pergamen hatását a papír minőség és a grafikai megoldás eredményezi. Az íveket kézzel kenderspárga bordákra fűzzük. A kecske vagy juh bőrt fa könyvtáblára ragasztjuk. A csat szíjakat ugyanabból a bőrből készítjük. A réz csatok egyedi ötvösmunkák, az eredeti Corvina csatok rekonstrukciói. A bőr tábla domborítását a töredékes eredeti kötés rajzi rekonstrukciója alapján mélymaratott klisével préseljük a könyvtáblába. A tábla aranyozása kézi festéssel, valódi arany por lakk emulziójával készül. A kötészeti munkáknál természetes anyagokat, enyvet, búzakeményítőt használunk.
Extra
Kérhető extraként a belső iniciálék aranyozása, melyet 24 karátos aranyfüsttel, kézi munkával készítünk. Az ár ezt nem tartalmazza! Az aranyozással együtt a könyv ára 950.00 Ft. Amennyiben az aranyozott kivitel érdekli, kérem keressen minket és érdeklődjön az elkészítés határidejével kapcsolatban!