Leírás
A XIX. században szokás volt, hogy vasárnaponként a családfő e könyvből olvasott fel a gyermekeknek. Sokat ezekből a könyvekből a Pannonhalmi Apátság kutatott fel és őriz a mai napig is. A kódexirodalom megőrződésében szerepet játszott, hogy az itt élő szorgalmas svábok a mellett, hogy kereskedéseik révén külföldre is eljutottak, zártan őrizték hagyományaikat. E területet nem érték akkora pusztítások a török idők alatt, így a családok átörökíthették hagyományaikat több évszázadon keresztül is — egészen a kitelepítésig.
A Mosonszentjánosi Kódex (vagyis Der Sankt-Johanner Kodex) Johann Anton Lang munkája. 1809-ben írta és illusztrálta a művet, amit e paraszt-kódex műfaj legszebben díszített, legértékesebb példányaként tartanak számon. Bőr és fatábla kötésű, 569 lapot tartalmaz. A szövegeket 51 színes illusztráció díszíti. A képeket porfestékből, tojásfehérjével keverte ki az alkotó, ez járult hozzá ahhoz, hogy a könyv képei máig jó állapotúak, fényesek. A képek helytörténeti értékét az is emeli, hogy az akkori környezetet, élővilágot és öltözködést jelenítik meg.
Jelen reprint kiadásunkat az eredetivel megegyező méretben és kivitelben készítettük el, bőrborítású díszdobozában magyar nyelvű tanulmányt helyeztünk el.