Lovag és Fitos

Szerelem a titkosszolgálatok árnyékában – A múltat meg kell ismerni

Tóth Miklós: Lovag és Fitos – egy lehallgatott szerelem

Ez egy igaz történet. Sőt, a szerző úgy érzi kerek és szép is, bár az ő bőrére is ment a „játék” 45 évvel ezelőtt.

Mielőtt az olvasó ezt a könyvet kezébe veszi, némi történelmi ismerettel kell rendelkeznie ahhoz, hogy megértse a két fiatal szerelmének történetét. Nem része a közgondolkodásnak, hogy még a kádári „puhának” minősített diktatúra működtetői is ellenőrző mechanizmusaik révén az egész társadalomról rendelkeztek információkkal. A párt megrendelésére bármikor kreálhattak koncepciós pereket, ügyeket s még a „gondolatbűnt” is letartóztatással, börtönnel, közbiztonsági őrizet alá helyezéssel, a baráti társaságok szétbomlasztásával sújtották. Vagy éppen barátinak mondott társaságot hoztak létre, beszélgetéseket szerveztek, amint ez a könyv is mutatja, annak érdekében, hogy információhoz jussanak.

A módszerek

A megfigyeltekre ügynököket is állítottak, lehetőség szerint a megfigyelt ismeretségi vagy baráti köréből. A telefonok lehallgatása és a levelek felbontása és ellenőrzése napi gyakorlat volt, a munkahelyen és lakásokon is működtették a lehallgató készülékeket, konspirációs fotókat készítettek és az irattárakban a lefotózott személyek között igyekeztek kapcsolatot és azokhoz bizonyító adatokat találni. A találkozókon is készítettek felvételeket. E módszerek alkalmazására e könyv lapjain bőven találunk példákat.

A regény

Egy a születése pillanatától megszűnésre ítélt szerelem regényét tartja a kezében. Szereplői 1968-69-ben maguk sem tudták, hogy az állambiztonsági szervek játékszerei. E szervek a két fiatalt, az angol követség titkárnőjét Alexandrát („Fitos” fedőnévvel) és a műegyetemi hallgatót Miklóst („Lovag” fedőnévvel) nemcsak állandó megfigyelés alatt tartották, hanem különböző módon „segítették” szerelmük kibontakozását. „Biztosították” találkáik színhelyeit, ahol titokban magnó és fotófelvételeket készítettek, amint erre a kutatható dossziék rávilágítanak. Mindezt annak érdekében tették, hogy a két fiatal vádolható legyen kémkedés vagy egyéb bűncselekmény elkövetésével. Az állambiztonsági szervek tudatmódosító szerek alkalmazásától sem riadtak volna vissza. A hozzáférhető, dokumentálható iratanyag 600 oldal. Alexandra és Miklós 1968 kora tavaszán, áprilisban találkozott először Dunakeszi-Alagon a diplomata lovas istállóban, ahol Alexandra lovagolt, Miklós kisegítő munkákat végzett az istállók körül. A Diplomata Istállót és vendégeit hivatalból figyelők egyike, aki történetesen a gyanútlan Miklós jó barátja is, az 1968. május 30-i jelentésben már arról írt, hogy Alexandra és Miklós „viszonyt folytatnak” 21. A belügyi szervek Alexandráról 1968 február 9-én nyitottak személyi dossziét „Fitos” fedőnéven, amibe hamarosan „Lovag” is belekerül.

Könyvbemutató a Gödöllői Városi Könyvtárban

A Pytheas Könyvmanufaktúra és a Gödöllői Városi Könyvtár
szeretettel meghívja Önt és kedves családját

Tóth Miklós
LOVAG és FITOS
egy lehallgatott szerelem 1968-1969
című könyvének bemutatójára.

Köszöntőt mond Fülöp Attiláné, a könyvtár igazgatója.

A könyvről beszélgetnek Tóth Miklóssal, a könyv szerzőjével, Kelemen Eörs,
a Pytheas Könyvmanufaktúra igazgatója és Pál Gábor, szervező, aki összeismertette őket.

A könyvből Baranyi Richárd olvas föl.

A könyvbemutató színhelye:
Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ
2100 Gödöllő, Dózsa György út 8.

Időpontja:
2014. április 29. 18 óra

A részvétel ingyenes, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!
Tóth Miklós LOVAG és FITOS c. könyve megvásárolható itt a könyvmanufaktúra honlapján is.